Jdi na obsah Jdi na menu
 


navod k nainstalovani ubuntu

 

Krok 1 - spuštění Live CD

 

Vložte instalační CD/DVD Ubuntu do mechaniky a restartujte počítač. Pokud se CD nenačte, čtěte Zavedení systému z CD.

Po načtení CD se zobrazí zdánlivě prázdná, fialová obrazovka pouze se dvěma malými ikonami v dolní části. Pokud nepotřebujete nic měnit, počkejte, dokud se nenačte instalátor systému, jinak stiskněte ihned po zavedení CD jakoukoliv klávesu pro zobrazení startovací nabídky a po výběru jazyka můžete např. měnit parametry instalátoru nebo při problémech pomocí klávesy F4 využít Záchranný grafický režim. Pro více informací čtěte Instalace/Řešení problémů.

 • Načtení systému z CD-ROM Načtení nabídky CD-ROM

 

Krok 2 - zahájení instalace

 

Po načtení instalátoru z nabídky jazyků vyberte češtinu (nebo jiný) a pokračujte kliknutím na Nainstalovat Ubuntu.

Pokud si chcete před instalací systém prohlédnout nebo například zprovoznit internet se statickou IP adresou, můžete zvolit Vyzkoušet Ubuntu .

 • zahájení instalace

 

Krok 3 - příprava k instalaci

 

Instalátor ověří, zda váš počítat splňuje základní požadavky pro instalaci - minimální volné místo na disku, připojení k Internetu (pouze doporučené) a připojení k napájení (důležité pro notebooky - instalace zabere delší dobu a více vytěžuje systém a v případě docházející baterie by mohlo dojít k problémům).

 • příprava k instalaci

Máte možnost také nastavit, zda se systém v průběhu instalace pokusí automaticky stáhnout a nainstalovat všechny aktualizace dostupné od vydání. Další možností je povolit automatickou instalaci podpory přehrávání MP3.

 

Krok 4 - volba disku pro instalaci

 

IconsPage/important.png Nyní nastává nejdůležitější část instalace, a to výběr umístění, kam Ubuntu nainstalovat. Vše si dobře rozmyslete a nespěchejte. Přehlédnutím si lehce můžete smazat vlastní data.

IconsPage/link.png Máte zájem:

 • nainstalovat Ubuntu jako jediný systém na disku? To znamená použít veškeré dostupné místo na vašem disku a přemazat existující data? V tom případě přejděte na Krok 4.1.

 • nainstalovat Ubuntu vedle již stávajícího operačního systému (nejspíše MS Windows)? V tomto případě zůstanou všechna vaše data zachována. Vašemu stávajícímu systému bude zmenšeno dostupné místo na disku, a do uvolněného místa se nainstaluje Ubuntu. Pro tento způsob přejděte na Krok 4.2.

 • nastavit si potřebné detaily sám? Pro ruční nastavení je třeba mít jisté základní vědomosti. Na druhou stranu si můžete nastavit velikosti oddílů disku přesně podle svých potřeb. V tomto návodě najdete jednoduchý postup, pro naprosté začátečníky je ovšem doporučeno použít raději některou z předchozích metod. Pro ruční nastavení pokračujte na Krok 4.3.

  výběr, kam bude Ubuntu nainstalováno

IconsPage/warning.png Všechny níže uvedené kroky ukončujete kliknutím na Nainstalovat nyní, a okamžitě poté začne instalace, a to včetně formátování. Ujistěte se tedy, že se budou mazat a formátovat pouze ty oddíly a disky, na kterých nejsou data (nebo tato data chcete smazat).

 

Krok 4.1 - použití celého disku

 

IconsPage/warning.png Tímto postupem ztratíte veškerá data, která se na vašem disku nacházejí!

Pokud si jste na 100% jistí, že chcete nainstalovat Ubuntu na celý disk, a jste si vědomi toho, že o data, která na disku máte, přijdete, tak zvolte možnost Smazat a použít celý disk a dáleVpřed.

 • instalace na celý disk

V dalším kroku si můžete vybrat, který z fyzických disků (máte-li jich více) bude pro instalaci použit. Přehledně se vám také zobrazí, jak bude disk po tomto kroku vypadat - na celém bude nainstalováno Ubuntu.

IconsPage/link.png Pokračujte na Krok 5.

 

Krok 4.2 - rozdělení disku

 

Pokud na svém disku již máte oddíl s daty nebo operačním systémem, můžete použít volbu Nainstalovat vedle ostatních operačních systémů. Pomocí tlačítka Vpřed se přesunete do dalšího okna, kde můžete nastavit, na kterém z disků bude změna provedena (máte-li více fyzických disků). Je zde také přehledně zobrazeno, jak budou změny provedeny (oddíl s existujícím operačním systémem bude zmenšen a na uvolněné místo bude nainstalováno Ubuntu). Posuvníkem na obrázku mezi oběma operačními systémy si můžete zvolit, kolik místa Ubuntu přidělíte.

 • instalace vedle stávajícího systému

IconsPage/link.png Pokračujte na Krok 5.

 

Krok 4.3 - ruční rozdělení disku

 

Nejspolehlivější a s nejvíce možnostmi, avšak pro znalé je volba Upřesnit oddíly ručně.

 • ruční rozdělení disku

Zobrazí se vám tabulka s oddíly na pevném disku. Vyberte ten, který chcete zmenšit. U každého uživatele se to bude lišit.

Co budete dělat (obsah):

 • zmenšete Windows nebo jiný oddíl o velikost obou plánovaných nových oddílů (/ + swap)
 • na vzniklém prázdném místě vytvořte oddíl pro Ubuntu (souborový systém "ext4"), nezapomeňte nechat volné místo pro swap
 • na zbylém prostoru vytvořte swap (odkládací prostor)

 

Jako první musíte zmenšit vybraný oddíl. To provedete pomocí tlačítka Změnit. Ve zobrazeném okně zadejte novou velikost zmenšovaného oddílu.

 • root oddíl

První oddíl bude sloužit pro samotný systém označovaný jako "/", doporučujeme alespoň 10 GB. Samotný systém se vejde na cca 4 GB, ale pokud v něm budete chtít pracovat a instalovat nové věci tak je to málo.

Použít jako zvolte "žurnálovací souborový systém Ext4".

/!\ V políčku přípojný bod musí být vložen znak lomítka"/"

 • root oddíl

Druhý je odkládací oddíl swap . Swap musí mít minimálně 256 MB, ale obecně se doporučuje dvojnásobek velikosti operační paměti, ale více jak 1 GB je zbytečné. Ovšem pokud chcete používat "uspání na disk" (hibernaci), je dvojnásobek velikosti paměti nutné použít.

 • swap oddíl

Zaškrtnutá políčka ve sloupci Formátovat? označují disky, které budou znovu naformátovány, a tím nenávratně ztratíte data na tomto oddíle! Výsledek rozdělení oddílů bude vypadat nějak takto:

 • výsledek

Zavaděč

zde můžete zvolit, kam se má nainstalovat zavaděč GRUB2. Pokud si nejste jisti, ponechte výchozí možnost. Zavaděč ale musí být nainstalován do MBR disku, ze kterého bootujete, označeného například /dev/sda (bez čísla, tedy ne příkladně /dev/sda5). Co určitě nedělejte, je instalace zavaděče do oddílu s Windows (označeného jako NTFS, a s nějakým číslem, např./dev/sda1).

 

Krok 5 - nastavení času

 

Zatímco se systém již na pozadí instaluje, na vás je provést ještě několik posledních nastavení. Prvním z nich je nastavení časové zóny, instalátor by měl sám správně nastavit místo i časové pásmo a podle BIOSu správně nastavit aktuální čas. Pokud se tak nestane, jednoduše napište jméno svého města (instalátor rozpoznává bez problémů všechna větší česká i slovenská města) do zobrazeného políčka.

 • nastavení času

 

Krok 6 - nastavení rozložení klávesnice

 

Instalátor podle volby jazyka sám nastaví výchozí rozložení klávesnice - nastavení Česko odpovídá české klávesnici QWERTZ. Pokud vám automaticky vybrané rozlišení nevyhovuje, můžete si vybrat jakékoli jiné, další oblíbenou variantou bývá QWERTY, kde jsou písmena Y a Z umístěna shodně s anglickou klávesnicí. Správnost zvoleného rozložení si můžete ověřit v políčku v levém dolním rohu průvodce.

 • rozložení klávesnice

 

Krok 7 - vytvoření uživatele

 

Vyplňte svoje jméno, přihlašovací jméno, heslo a název počítače. Heslo si zapamatujte, platí jak pro přihlášení vašeho uživatele, tak i pro správu systému.

 • vytvoření uživatele

Ve spodní části můžete také nastavit zda se bude při spuštění Ubuntu vyžadovat heslo, či zda proběhne automatické přihlášení uživatele. Poslední položka slouží pro vytvoření šifrovaného domovského adresáře.

Toto byl poslední krok instalace vyžadující vaši pozornost. V průběhu instalace se ještě můžete seznámit s Ubuntu prostřednictvím jednoduché prezentace.

 • prezentace

Po dokončení instalace bude ještě potřeba počítač restartovat, a pak už najede váš nový systém. Vítejte v Ubuntu!

 
 

 

PortrétPoslední fotografie


Kontakt

Mail listArchiv

Kalendář
<< říjen / 2020 >>


Statistiky

Online: 2
Celkem: 145802
Měsíc: 3718
Den: 115